Hírek

1-9 elem, összesen: 161
Nincs megjeleníthető elem

A mi nagyköveteink

A KOKI sok szempontból különleges, és ezt egy újabb tény is megerősíti. Intézetünknek immár HUN-REN ARP nagykövetei is vannak.

Új magyar fejlesztés az emberi pajzsmirigy endokrinológiában

Számos pajzsmirigybeteg jobb ellátásához járulhat hozzá a Gereben Balázs Molekuláris sejt metabolizmus kutatócsoportja és Fekete Csaba Integratív neuroendokrinológiai kutatócsoportja együttműködésével kifejlesztett új módszer. A cikk elsőszerzője, Sinkó Richárd, az Európai Pajzsmirigy Társaság (ETA) 2023. évi kongresszusán mutatta be a tanulmány előzetes eredményeit, és nyerte el a Társaság Berlin-Chemie Menarini Young Investigators' Award díját. A Debreceni Egyetemről Nagy Endre csoportjával és több hazai klinikai endokrinológiai központtal közösen elért eredmények a Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism folyóiratban jelentek meg.

A PMH, az asztrocitasejtek, és egy új sejtosztódási mechanizmus

 

Még az idegsejtek valódi megismerése is lehetetlen annak feltárása nélkül, milyen kapcsolatban vannak nem csak egymással, de az idegrendszert felépítő más sejtekkel is. És akkor még nem említettük a vérszérumban jelenlévő hormonok hatását! Gereben Balázs csoportjának a Journal of Biological Chemistry c. folyóiratban olvasható legújabb munkája a pajzsmirigyhormonok szerepét vizsgálja az agyműködés szabályozásában.

És megint a mikrogliasejtek

 

Dénes Ádám csoportjának legújabb munkáját a Nature Communications közölte. Az, hogy hiánypótló vizsgálatuk fő tárgya a mikroglia volt, esetükben alapvető, arra viszont, hogy sokszor jól bevált kísérleti módszerünket sem ismerjük alaposan, nem csak azoknak érdemes felfigyelniük, akik szintén az általuk alkalmazott akut agyszeletmodellt használják kísérleteik során.

 

Kiváló PhD témavezetőnk: Hangya Balázs

Nem csak ember, kitüntetés is sokféle van, azt pedig a statisztika magas tudománya is igazolta, hogy aki már kapott egy nagy elismerést, könnyebben kapja meg a következőt. Az a kitüntetés azonban, amit Hangya Balázs július 10-én vett át a Semmelweis Egyetemen, nem az előbb említett díjak közé tartozik. Annyira nem, hogy Balázs nem is tudott arról, ilyen is van.

 

Három kérdés Dénes Ádámhoz, intézetünk harmadik EMBO-tagjához

"Az Európai Molekuláris Biológiai Szervezet egy több mint 2100 élettudóst tömörítő szakmai, nonprofit szervezet. Célja az élettudományi kutatások előmozdítása és a tudósok közötti nemzetközi csere lehetővé tétele." A mai naptól 120 tudós lett EMBO-tag*, köztük Dénes Ádám, a Neuroimmunológiai kutatócsoport vezetője.

Az asztrocitákról és egy új sejtosztódási mechanizmus felfedezéséről

 

Journal of Biological Chemistry c. folyóiratban olvasható a Gereben Balázs által vezetett Molekuláris sejt metabolizmus kutatócsoport legújabb munkája. A Mohácsik Petra elsőszerzőségével megjelent tanulmány legizgalmasabbank tűnő felfedezése az az asztrocitákban feltárt  új molekuláris mechanizmus, melynek szerepe lehet asztrocita eredetű agydaganatok kialakulásában is.

 

A negatív élmények és a tanulás

A Hangya Balázs vezette Rendszer-neurobiológia csoport legújabb, a Nature Communications folyóiratban megjelent cikkéből megtudhatjuk, hogy amennyiben egerek mélyagyi gátlósejtjeit gátoljuk, nem tanulnak kellemetlen tapasztalataikból. Vajon mit tanultak ebből a kutatók, és mit érdemes az eredményekből a nem kutatóknak is megérteni? 

 

Gratulálunk új Bolyai ösztöndíjasainknak!

Az MTA 1997-ben alapított Bolyai János Kutatási Ösztöndíj célja a kiemelkedő kutatási-fejlesztési teljesítmény ösztönzése és elismerése. Eddigi eredményeik ismeretében  számunkra cseppet sem meglepő, hogy az idei, 792 pályázó közül kiválasztott 156 nyertes között van két munkatársunk, Barth Albert Miklós és Pósfai Balázs is.

 

<<Első oldal <Előző oldal >Következő oldal >>Utolsó oldal