Tudóspalánták: Mentorálás és MikroProjekt
Ez a cikk a SzürkeÁllomány agykutatás blog #diákélet rovatának egy cikkje:
Rendszeresen járok gimnáziumokba (szerte Magyarországon, sőt még Zentán is jártam a minap) előadni, hogy megosszam azt az élményemet, hogy már valamennyire értjük, mily módon alkotnak az idegsejtek gondolkodó agyat. Illetve, hogy bemutassam az agykutatást, a kutatói életet és ezzel kedvet csináljak a kutatáshoz. Igyekszünk a tanárokkal olyan időpontot választani, hogy az előadásom után az érdeklődőknek legyen ideje kérdezni tőlem és tudjunk beszélgetni. Sok lelkes, érdekes, hosszas gondolkodásra rávilágító kérdést kapok.
Zárójel bezárva. Az előadások végén felvetítem az ismerős email címet: szurkeallomany@koki.hu, hogy akit érdekel a kutatás keressen meg. (Itt szúrom közbe, hogy a fenti email címen tanárok is megkereshetnek, hogy ha szeretnének meghívni egy előadásra. Aki hallja adja át!)
Szép és jó dolog az agyműködésről beszélgetni, de a már jóideje csatlakozott diákokon látszott, hogy viszket a tenyerük valami akcióra. Ezért, az intézet kutatóinak támogatásával szerveztem nekik egy MikroProject-et. Azaz egy olyan apró kutatómunkát, amin egyrészt meg lehet tanulni a labormunka bizonyos alapelemeit, de közben fontos apró téglácskát tesznek hozzá a tudomány épületéhez.
A megismerés lépéseinél láttuk, hogy egy rendszer megértéséhez először az alkotóelemeket kell listába venni, mielőtt működésüket vizsgálnánk. Ezért az agykutatás alapja az anatómia, a szerkezetek vizsgálata. Az anatómiai módszerek ráadásul megengedőbbek, felhasználóbarátabbak, mint a pontos időzítést igénylő, gyakran stresszes élettani módszerek. A túrázást sem a Csomolungma meghódításával kell kezdeni, hanem mondjuk a Nagy-Szénással. Nem fagy le az ember lába, és nagy eséllyel hazaér a végén, szép élményekkel és hasznos tapasztalatokkal gazdagodva.
Intézetünk majd minden laborjában alapvető készségként szükséges, hogy valaki tudjon egér agyat fixálni, metszeteket készíteni, azokon alapvető festéseket csinálni és a kész metszeteket tárgylemezre helyezni, hogy utána mikroszkópban vizsgálhatók legyenek és tartósan meg lehessen őket őrizni.
Ezeknek az alapvető készségeknek az elsajátítására épült a MikroProjekt (MP). Az intézet állatházában számos a kutatáshoz használt transzgénikus állattörzs található. Ha egy kutatónak szüksége van a kísérleteihez egy új állattörzsre, melyben bizonyos idegsejtek fluoreszcens fehérjét (EGFPt) fejeznek ki,
No és ez az ellenőrzés egy kicsit az üveg szűk nyaka. Általában a törzset behozó kutatócsoport csak a saját vizsgált agyterületén végzi el ezt a vizsgálatot, máshol nem. Pedig hasznos lenne, ha lenne egy adatbázisunk, amiben keresgélve más csoportok is láthatnák, hogy egy adott törzs használható-e az Ő kutatási céljaikra.
Folyt köv, bemutatjuk a részletes lépéseket.
Szerző: Gulyás Attila